Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
34,6293
Dolar
Arrow
32,5393
İngiliz Sterlini
Arrow
40,2928
Altın
Arrow
2493,0000
BIST
Arrow
9.693

Netflix, artık o şirket üzerinden ödeme almayacak

Netflix, App Store ile ödeme yapılmasını tamamen yasaklamaya karar verdi. Bazı ülkelerdeki kullanıcılar, yeni bir ödeme yöntemi kullanmak zorunda kalacaklar.

Netflix, artık o şirket üzerinden ödeme almayacak

Dünyanın en popüler çevrim içi dizi ve film platformu Netflix, bazı ülkeler için dikkat çeken bir karara imza attı.

Şirket, aboneliklerini App Store üzerinden güncelleyen kullanıcılar için yeni bir ödeme yöntemi kullanmalarını isteyecek. Hâl böyle olunca kullanıcılar, App Store üzerinden abonelik yenilemesi yapamayacaklar. Peki Netflix, ne oldu da böyle bir karar aldı?

NETFLİX'TEN RADİKAL KARAR

Aslına bakacak olursak bugün, Netflix'e yeni abone olmaya kalktığınızda zaten App Store üzerinden ödeme yapamazsınız. Platform, bunu 2018 yılında kaldırdı. Ancak görünen o ki 2018'den önce Netflix'e abone olan bazı kullanıcılar, hâlâ App Store üzerinden ödeme yapıyorlar. Hâl böyle olunca Netflix, radikal bir karar aldı ve bu uygulamayı tamamen sonlandırmak istedi. İşte bugün yapılan açıklama da tam olarak bununla ilgili.

NETFLİX, KOMİSYON ÖDEMEK İSTEMİYOR

Netflix'in App Store ile bağlarını tamamen kopartmasının nedeni, Apple'a ödemek zorunda olduğu komisyon. Belki bilenler vardır; Netflix, App Store üzerinden yapılan ödemelerin yüzde 15'ini Apple'a komisyon olarak ödüyor. İşte App Store ödemelerinin tamamen kapatılması, bu durumun ortadan kalkmasını sağlayacak. Platform artık Apple'a kâr payı vermeyecek.

Netflix'in App Store kararının hangi ülkeleri kapsayacağı tam olarak belli değil. Konuyla ilgili açıklama, Netflix'in ABD'deki sitesinde paylaşıldı ve "bazı ülkeler" ifadesine yer verildi.


Haber Kaynağı : 12punto

abonelik App Store komisyon Netflix ödeme