Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
34,9385
Dolar
Arrow
32,5064
İngiliz Sterlini
Arrow
40,8451
Altın
Arrow
2441,0000
BIST
Arrow
10.087

ABD Dışişleri Bakanı Blinken’in Ortadoğu ziyaretinde gündem 'ateşkes'

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın Pazartesi başlayacağı Ortadoğu turunda Mısır, İsrail, Ürdün ve Katar’ı ziyaret edeceğini ve gündemin ateşkes anlaşması olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken’in Ortadoğu ziyaretinde gündem 'ateşkes'

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Ortadoğu turuna ilişkin detaylar belli oldu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller yaptığı açıklamada, Blinken’ın pazartesi ve çarşamba günleri arasında gerçekleştireceği tur çerçevesinde Mısır, İsrail, Ürdün ve Katar’ı ziyaret edeceğini söyledi. Miller, “Bakan tüm esirlerin serbest bırakılmasını güvence altına alan bir ateşkes anlaşmasına varılması ihtiyacını ortaklarıyla görüşecek” dedi.

Masadaki teklifin Hamas’ın geçtiğimiz ay onayladığı teklifle neredeyse aynı olduğunu belirten Miller, “Bakan, ateşkes önerisinin hem İsraillilere hem de Filistinlilere nasıl fayda sağlayacağını ele alacak. Anlaşmanın Gazze Şeridi’ndeki acıları hafifleteceğini, insani yardımda büyük bir artış sağlayacağını ve Filistinlilerin mahallelerine dönmelerine izin vereceğini vurgulayacak” ifadelerini kullandı.

"HEM İSRAİLLİ HEM LÜBNANLI AİLELER EVİNE DÖNEBİLİR"

Anlaşma sayesinde İsrail’in kuzey sınırı boyunca sakinliğin sağlanacağını vurgulayan Miller, “Böylece hem yerinden edilmiş İsrailli hem de Lübnanlı aileler evlerine dönebilir. İsrail ile Arap komşuları arasında daha fazla uyum için şartlar oluşturularak İsrail’in uzun vadeli güvenliği güçlendirilir ve bölgede istikrar artar” şeklinde konuştu.
Blinken’in bölgedeki çatışmanın daha da tırmanmasını önleme ihtiyacını tekrarlamaya devam edeceğini aktaran Milller, ABD’li bakanın Amman’da Ürdün, Mısır ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından ortaklaşa düzenlenecek Gazze’ye acil insani yardım konulu konferansa katılacağını bildirdi.


Haber Kaynağı : İHA

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ABD Dışişleri Bakanlığı Birleşmiş Milletler Filistinli Gazze insani yardım İsrail Orta Doğu