Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
34,8331
Dolar
Arrow
32,5468
İngiliz Sterlini
Arrow
40,5688
Altın
Arrow
2429,0000
BIST
Arrow
9.645

Avrupa Parlamentosu üyeleri 'Rusya propagandası' için para mı alıyor? Belçika Başbakanı iddia etti

Belçika Başbakanı, bazı AP üyelerine 'Rusya propagandası' için para ödendiği iddia ederek, bunu engellemek için istihbarat faaliyetleri yürüttüklerini açıkladı.

Avrupa Parlamentosu üyeleri 'Rusya propagandası' için para mı alıyor? Belçika Başbakanı iddia etti

Belçika Başbakanı Alexander De Croo, Avrupa Parlamentosu(AP)'nda 'Rusya propagandası' yapmaları için ödeme yapılan milletvekilleri olduğunu ileri sürdü. De Croo ayrıca Belçika ve Çek Cumhuriyeti istihbarat servislerinin, Avrupa çapında 'Rus propaganda ağını' çökertmek için iş birliği yapacaklarını da duyurdu.

De Croo, Belçika Parlamentosu'nda yabancı ülkelerin müdahaleleri konusunda düzenlenen oturumda, 'Rusya'nın propaganda ağı' olarak tanımladığı yapıyı çökertmek için Belçika ve Çekya istihbarat servisleri arasında son zamanlarda yakın işbirliği olduğunu kaydetti.

Söz konusu milletvekillerin adını paylaşmayan De Croo, "Rus kuruluşlarının milletvekillerine yaklaştığını ve Rusya yanlısı söylemleri yaymaları için mali teşvikler sağladığını" açıkladı.

De Croo, "Örneğin Rusya'nın burada Rus propagandasını teşvik etmek için milletvekillerine yaklaştığı, aynı zamanda (onlara) ödeme yaptığı ortaya çıktı" ifadesini kullandı.

MUHALEFETİ VATAN HAİNLİĞİYLE SUÇLADI

De Croo, aynı oturumda Belçika'nın Flaman bölgesindeki aşırı sağcı Vlaams Belang partisini de Rusya'nın müttefiki olmakla suçladı.

Vlaams Belang milletvekillerine seslenen De Croo, "Ülkemizi mahvetmeye yönelik bu kör takıntınızla, burada inşa ettiğimiz her şeyi, özgür ve müreffeh toplumumuzu yok etmek isteyen Rusya'nın müttefiki haline geldiniz" dedi.

Diğer partilerin temsilcileri de Vlaams Belang'ın politikalarını eleştirdi. Aşırı sağcı partiyi Yeşiller, 'ulusal ihanetle', Flaman Libareller ise 'Çinliler ve Rusların çıkarlarını savunmakla' suçladı.

Belçika basınında çıkan haberlerde Vlaams Belang'ın önde gelen isimlerinden Filip Dewinter'in Çinli ajanlarla bağlantısı olduğu iddia edilmişti.

AVRUPA'NIN SESİ RADYOSUNA PROPAGANDA SUÇLAMASI

Çekya Güvenlik Bilgi Servisi (BIS) dün, merkezi Prag'da bulunan ve Rusya'nın finanse ettiği bir 'propaganda ağının' açığa çıkartıldığını duyurmuştu. De Croo'nun sözcüsü, basına yaptığı açıklamada, Başbakan'ın bu açıklamayla Çekya hükümetinin Avrupa'nın Sesi (Voice of Europe) haber sitesine yaptırım uygulama kararına atıfta bulunduğunu bildirdi.

Çekya Başbakanı Petr Fiala, Çek istihbarat birimi tarafından, Rusya'nın finanse ettiği ve merkezi Prag'da bulunan 'Avrupa’nın Sesi' haber sitesinin 'Avrupa Birliği (AB) ve ülkesinin güvenliğine yönelik ciddi faaliyetlerde' bulunduğunun tespit edildiğini söylemişti.

Fiala, haber sitesinin AB'nin Rusya'ya karşı Ukrayna ordusuna yardımda bulunmaması yönünde içerikler ürettiğini belirtmişti.

Fiala, bu gelişmeler üzerine, başta Avrupa'nın Sesi haber sitesi olmak üzere Rus siyasetçi ve iş insanı Viktor Medvedchuk ile siyasetçi ve medya yapımcısı Artyom Marchevsky’nin yaptırım listesine alındığını duyurmuştu.


Haber Kaynağı : AA

Belçika Rusya Avrupa Parlamentosu rüşvet