Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
34,9385
Dolar
Arrow
32,5064
İngiliz Sterlini
Arrow
40,8451
Altın
Arrow
2441,0000
BIST
Arrow
10.087

Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te sokaklar savaş alanına döndü

Gürcistan'da 'yabancı etkinin şeffaflığı' yasa tasarısı karşıtı gösterilerde arbede çıktı. Gürcistan İçişleri Bakanlığınca yapılan açıklamada, gösteriler sırasında çıkan arbedede 20 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te sokaklar savaş alanına döndü

Tiflis'te, iktidardaki Gürcü Hayali Partisinin parlamentoya nisanda sunduğu 'yabancı etkinin şeffaflığı' konulu yasa tasarısı karşıtı gösteriler devam etti.

Dün gece geç saatlerden itibaren bu sabaha kadar Parlamento binasının çevresinde kalan ve yasa tasarısı karşıtı sloganlar atan göstericiler, Gürcistan ile Avrupa Birliği (AB) bayrakları taşıdı. 

Göstericiler, parlamentoda iki onaydan geçen yasa tasarısı için bugün düzenlenecek Hukuk Komitesinde yer alan milletvekillilerin Parlamento binasına girişlerini engellemeye çalıştı. 

Parlamento binasının çevresindeki sokak ve caddelerde geniş önlemler alan güvenlik güçleri, bu sabah göstericilere "binanın girişlerini açma" çağrısında bulundu. 

Özel kuvvetlerin yer aldığı alanda polis tarafından binanın girişlerinin açılmasına rağmen birkaç kez göstericiler ile güvenlik güçleri arasında arbede yaşandı. 

NİHAİ OYLAMA YAPILACAK

Yasa tasarısını destekleyen milletvekillileri de polisin yolu açmasının ardından Parlamentoya girerek tasarının görüşüldüğü Hukuk Komitesine katıldı. 

Hükümetin sunduğu, "yabancı etkinin şeffaflığı" konulu yasa tasarısının üçüncü ve nihai oylaması, Parlamentoda yarın yapılacak. 

ÇOK SAYIDA KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Gürcistan İçişleri Bakanlığınca yapılan açıklamada, bu sabah Tiflis'te gösteriler sırasında çıkan arbedede 20 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. 

Açıklamada, gözaltına alınanlardan birinin Rusya, ikisinin ABD vatandaşı olduğu belirtildi. 

Gürcistan'da, "yabancı etkinin şeffaflığı" konulu yasa tasarısı karşıtı protestolar, yaklaşık bir aydır devam ediyor. 

Gürcistan Başbakanı İrakli Kobakhidze, yasa tasarısının onaylama süreciyle ilgili dün yaptığı konuşmada, bazı göstericilerin bugün ve yarın için şiddet eylemleri planladığını belirtmişti.

Gürcistan'ın egemen ve bağımsız bir devlet olduğunu kaydeden Kobakhidze, olası şiddet eylemlerine polisin karşılık vereceğini vurgulamıştı. 


Haber Kaynağı : 12punto

Gürcistan Tiflis