Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
34,9385
Dolar
Arrow
32,5064
İngiliz Sterlini
Arrow
40,8451
Altın
Arrow
2441,0000
BIST
Arrow
10.087

Macron açıkladı, 12 gün süreyle OHAL ilan edildi

Fransa'ya bağlı Yeni Kaledonya'da oy kullanma yasasındaki değişikliğe karşı düzenlenen protestolarda can kaybı 4’e yükselirken, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Yeni Kaledonya'da 12 gün süreyle OHAL ilan etti.

Macron açıkladı, 12 gün süreyle OHAL ilan edildi

Fransa'nın denizaşırı toprağı Yeni Kaledonya'da oy kullanma sistemini değiştirmeye yönelik yasa tasarısına karşı düzenlenen gösteriler can kaybı 4’e yükseldi. Protestolar sırasında 1 güvenlik gücünün hayatını kaybettiği açıklandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ise artan şiddet olaylarına karşı OHAL ilan etti.

Cumhurbaşkanı Macron, güvenlik güçlerinin çabalarını takdir ederek, Yeni Kaledonya halkıyla dayanışma mesajı verdi ve şiddetin sona erdirilmesi için kararlı olduklarını vurguladı.

Elysee Sarayı tarafından yapılan açıklamada, Macron'un Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi ile yaptığı toplantı sonrası OHAL karar alındığı belirtildi.

12 GÜN SÜRECEK

Yeni Kaledonya'da, OHAL yerel saatle 20.00'den itibaren 12 gün süreyle devam edecek. OHAL kapsamında, seyahat ve toplanma özgürlüğünün kısıtlanacak.

Fransa Başbakanı Gabriel Attal, hükümetler arası kriz komite toplantısında sosyal medya uygulaması TikTok'un yasaklanmasını ve limanlar ile havaalanlarının güvenliği için ordunun konuşlandırılacağını açıkladı.

Yeni Kaledonya'da, son iki gündür artan şiddet olaylarında 200'den fazla iş yeri ve 50'den fazla araç ateşe verilirken, 130'dan fazla kişi gözaltına alındı. Yetkililer, şiddet olaylarında 60'tan fazla güvenlik görevlisinin yaralandığını bildirdi.


Haber Kaynağı : İHA

can kaybı başbakan Emmanuel Macron Fransa OHAL