Yunanistan'da eşcinsel evlilik atılımı: Parlamentoya sunulacak

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, eşcinsel evliliklere izin veren yasanın yakında parlamentoya sunulacağını açıkladı. Ancak yasada, eşcinsel evlilik yapan çiftlerin taşıyıcı anne ile ebeveyn olma hakkına sahip olmayacaklarını açıkladı.

Yunanistan'da eşcinsel evlilik atılımı: Parlamentoya sunulacak

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis devlet televizyonu ERT’ye verdiği demeçte, “Avrupa’da 20 ülke evlilik eşitliğini yasallaştırdı. Biz tekerleği yeniden icat etmiyoruz” diye konuştu.

PARLAMENTOYA SUNULACAK

Miçotakis yasa tasarısının, evlat edinilenler ya da yurtdışındaki taşıyıcı annelerden doğanlar da dahil olmak üzere, aynı cinsiyetten ebeveynlerin mevcut çocuklarını koruyacağını söyledi ve şöyle konuştu: “Eşcinsel çiftlerin zaten çocukları var ama eşit haklara sahip değiller. Örneğin anne ölürse, eşinin çocuk üzerinde hiçbir yasal hakkı olmuyor.”

Tasarının ne zaman parlamentoya sunulacağı belli değil. Ancak süreç çok uzun sürmeyecek. Miçotakis’e hükümetin önerisinin ana muhalefet partisi SYRIZA’nın önerisinden farkları da soruldu. Miçotakis, taşıyıcı anne aracılığıyla yardımla üreme hakkının tasarıdan çıkarılacağını söyledi. “Kadınların talep üzerine çocuk üreten makinelere dönüştürülmesi fikri, böyle bir şey olmayacak” diyen Miçotakis, ebeveynlik yasasında herhangi bir değişikliğe gidilmeyeceğini açıkladı.


Haber Kaynağı : 12punto

Miçotakis yunanistan muhalefet eşcinsel