Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
34,9385
Dolar
Arrow
32,5064
İngiliz Sterlini
Arrow
40,8451
Altın
Arrow
2441,0000
BIST
Arrow
10.087

Bilecik’te kiraz üreticisi perişan: Bizden 45’e alıp markette 200 TL’ye satıyorlar

Türkiye'de kiraz üretiminde ikinci sırada olanBilecik'te yapılan hasatta toplanan kirazların toptan 35-45 liradan, İstanbul'da bir zincir markette ise 199 liradan satıldığı görüldü.

Bilecik’te kiraz üreticisi perişan: Bizden 45’e alıp markette 200 TL’ye satıyorlar

Bilecik'te kiraz hasadı başladı. Üreticiler, tarlalarındaki ürünlerinin ucuz alınarak şehir merkezlerinde fahiş fiyata satılmasına tepki gösteriyor.

Meşhur Küre Köyü'nden köylüler, yerinde 35-45 lira arasında olan kirazın fiyatının Söğüt ve Bilecik pazarında 70 liraya, İstanbul'da ise 120 liraya kadar çıktığını ifade etti.

Yaklaşık 1 hafta önce ufak ufak hasada başladıklarını belirten kiraz üreticisi Nurcan Aşık, "Biz buna 'Kara bodur' cinsi deriz. Bundan sonra Napolyon kiraz olur bu bölgede. Bu sene fiyatlar ucuz, kilosu kiraza göre 30 ile 45 lira arasında değişiyor. Biz halde toptana veriyoruz. İstanbul, Ankara gibi illere gidiyor" diye konuştu.

"İSTANBUL'DA BU KİRAZ 200 TL"

Başka bir kiraz üreticisi Fatih Turan ise topladığı kirazı Küre Hali'nde 45 liradan alıcı bulduğunu ifade etti. Turan, "Bu kiraz burada 45 liradan alıyorlar, İstanbul'da bu kiraz 200 TL. Bizim bundan şikâyetimiz var. Niye aracılar bizden daha fazla kazanıyor. Biz 1 sene boyunca buna emek veriyoruz, en iyisini yetiştiriyoruz. Bu haksızlık bunun önüne geçmemiz lazım" ifadelerini kullandı.

"ÜRETİCİ DEĞİL PAZARCILAR KAZANIYOR"

Alıcı il satıcı arasındaki fiyat farkına değinen Küre Köyü Hali'nde kiraz alıcısı Ramazan Palacıoğlu, "Bunun fiyatı 35 lira. Yumuşaklığına göre, sertliğine göre ona göre değerlendiriyoruz. Kadıköy, İstanbul, Bayrampaşa oralara gidiyor. Bunu pazarcı kazanıyor. Buradan biz komisyon gönderiyoruz mesela bunu 35’e sattık oradaki 50 liraya satar pazarcı da artık üzerine ne varsa. Pazarcılar kazanıyor" açıklamasında bulundu.

Köy Muhtarı Eyüp Seylan, "Türkiye’de kiraz ilk önce İzmir Kemalpaşa’da çıkar. Yaklaşık 1 hafta sonra köyümüzde kiraz çıkar. Türkiye’de en erken çıkan 2’inci kirazdır. Bölge mikro klima iklime sahip. Bölgemizde yaklaşık 3 bin dekarlık alanda kiraz üretimi yapılmaktadır. Ortalama 500-600 ton gibi rekolte beklentimiz var. Bu sene verim biraz düşük. Rekolte düşük olduğundan ihracat yapamıyoruz. Kirazlarımız iç piyasaya gidiyor. Ağırlıklı olarak İstanbul, Bayrampaşa ve Kadıköy hallerinde olmakla beraber yerel pazarcılarda pazarlarında çıkartıyorlar. Kilosu 35-50 lira arasında değişiyor. Cinsine, kalitesine göre fiyatlandırma burada yapıyoruz. Piyasa serbest" diye konuştu.

İL DIŞINA ÇIKMADAN 199 TL'YE SATILIYOR

Öte yandan, Bilecik'teki bir zincir markette kirazın 199 lira olması dikkatleri çekti.


Haber Kaynağı : 12punto

Bilecik kiraz