Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
34,9385
Dolar
Arrow
32,5064
İngiliz Sterlini
Arrow
40,8451
Altın
Arrow
2441,0000
BIST
Arrow
10.087

Emekli maaşına iyileştirme mi geliyor? Kulislerde konuşuluyor

Emekliler 10 bin liralık emekli maaşıyla ekonomik olarak dar boğazdayken taban aylığın ve refah payının artırılması için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde çalışmalara başlandı.

Emekli maaşına iyileştirme mi geliyor? Kulislerde konuşuluyor

Emekli maaşlarında taban aylığın ve refah payının artırılması için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde çalışmalara başlandı. En düşük emekli maaşının enflasyon farkı kapsamında 10 bin TL bandının üstüne çekilerek 12 bin 500 TL olması öngörülüyor. 

ekonomim.com'un haberine göre, maaş zammında esas alınan kök aylık enflasyon oranında artırılacak. Böylece maaşı düşük kalan yurttaşların ekonomik şartlarının iyileştirilmesi için taban aylık yüzde 25 oranında zamlanmış olacak. 

Gerekli yasal düzenlemenin Meclis Başkanlığı'na sunulması için temmuzun ilk haftasında altı aylık enflasyon farkının açıklanması beklenecek.

HAZİNE DESTEK

Maaş zamlarının, kök aylıklara yapılmasından kaynaklanan fark Hazine tarafından karşılanıyor. Böylece 2000 ve sonrasında emekli olan, 5 bin 500 TL ile 8 bin TL arasında değişen kök aylık alan 7 milyon kişiye, en düşük emekli aylığı olan 10 bin lira ödenebilmesi için Hazine desteği sağlanıyor.

Bu nedenle de Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bürokratları arasında yürütülen görüşmelerin neticelenmesine odaklanıldı.

ENFLASYON EN KRİTİK NOKTA

Enflasyon farkı dışında maaşlarda artış yapılamayacağı ama en düşük emekli aylığının da 10 bin TL bandında tutulamayacağı konusunda mutabakata varıldığı öğrenildi.

Ayrıca, 8 bin TL ve altında emekli kök aylığı olan yurttaşların zamdan yararlanabilmesi için taban maaş sınırının yükseltileceği bildirildi.


Haber Kaynağı : 12punto

Emekli 2024 Emekli Yılı emekli maaşı