Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
34,9385
Dolar
Arrow
32,5064
İngiliz Sterlini
Arrow
40,8451
Altın
Arrow
2441,0000
BIST
Arrow
10.087

Erdoğan uçakta ülke ekonomisini değerlendirdi: Kamu harcamalarına değindi

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, sorulan sorular üzerine ülke ekonomisine de değinerek, "birinci hedefimiz, tasarrufu kamu harcamalarında uygulamak, enflasyonu düşürmek, ekonomiyi rahatlatmak" ifadelerini kullandı.

Erdoğan uçakta ülke ekonomisini değerlendirdi: Kamu harcamalarına değindi

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak dönüşü esnasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Sorulan sorular üzerine ülke ekonomisine de değinen Erdoğan, tasarrufa işaret ederek kamu harcamalarına dair açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Önceliğimiz, birinci hedefimiz, tasarrufu kamu harcamalarında uygulamak, enflasyonu düşürmek, ekonomiyi rahatlatmak. Daha önce başardık, yine başaracağız" dedi. 

"KISA SÜREDE SOMUT ADIMLAR..."

Kamuda tasarruf çalışmalarının kapsamına ilişkin soruya Erdoğan şu cevabı verdi:

"Tasarruftan kamuda gereksiz harcamaların ortadan kaldırılması, kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması anlaşılmalıdır. Yani bundan farklı bir şey anlaşılmamalı. Bütçelerin buna göre revize edilmesi için bizler de şu anda bir çalışma yapıyoruz.

Hazine ve Maliye Bakanlığımız tasarruf adımlarını takip edecek, resmi taşıt kullanımlarından, haberleşme giderlerine, temsil, tören, ağırlama hizmetlerinden, demirbaş alımlarına kadar tüm harcamalar gözden geçirilecektir. Gerçek ihtiyaçlar tespit edilip ihtiyaç dışı harcamaların önü kesilecek. Milletimizin refahını artırmak için tasarruf tedbirleri almak durumundayız. Bunun için de gereği neyse kesinlikle bunu hükümet olarak yapmakta kararlıyız. Önceliğimiz ve birinci hedefimiz, tasarrufu kamu harcamalarında uygulamak, enflasyonu düşürmek ve ekonomiyi rahatlatmaktır. Bunu daha önce biz başardık. Yine başaracağız.

Kısa süre içinde somut birtakım adımlarla enflasyonu da artıran bu fahiş fiyatlara karşı mücadelemiz kesinlikle gerçekleşecektir" 

Erdoğan, milletin refahını artırmak için tasarruf tedbirleri almak durumunda olduklarını belirterek, "Bunun için de gereği neyse kesinlikle bunu hükümet olarak yapmakta kararlıyız" dedi.

YURTTAŞIN REFAHI

Erdoğan son dönemde özellikle gıdada artan fahiş fiyat şikayetlerine ilişkin sorulara, "Burada temel önceliğimiz her şeyden önce vatandaşımızın refahıdır. Fahiş fiyatlarla mücadelede yeni ve daha caydırıcı tedbirler ortaya koyabiliriz. Aşırı kar hırsı dizginlenmediği müddetçe ne kadar maaş artışı yaparsanız yapın sorun devam edecektir. Hele gıda gibi mecburi kalemlerde buna müsaade edemeyiz. Gerekli tedbirler için ilgili bakanlıklarımız şu anda çalışmalarını yapıyorlar. Kısa süre içinde somut birtakım adımlarla enflasyonu da artıran bu fahiş fiyatlara karşı mücadelemiz kesinlikle gerçekleşecektir. Ambalajların üzerine fiyatlarının yazılması konusu da düşünülebilir. Burada taviz veremeyiz, üzerine üzerine gideceğiz. Milletimizin fahiş fiyat yükünün altında ezilmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Bunu kim yaparsa yapsın bedelini fazlasıyla ödeyecek" sözleriyle yanıt verdi.


Haber Kaynağı : 12punto

Cumhurbaşkanı Erdoğan Enflasyon kamu tasarrufu