Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
34,9385
Dolar
Arrow
32,5064
İngiliz Sterlini
Arrow
40,8451
Altın
Arrow
2441,0000
BIST
Arrow
10.087

DEM Partili vekiller İçişleri Bakanlığı'na yürüdü

DEM Parti Grup Başkanvekilleri Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Sezai Temelli ile birlikte çok sayıda milletvekili Hakkari Belediyesi’ne atanan kayyum kararını protesto etmek için İçişleri Bakanlığı’na yürüdü.

DEM Partili vekiller İçişleri Bakanlığı'na yürüdü

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Grup Başkanvekilleri Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Sezai Temelli, Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış’ın 3 Haziran'da gözaltına alındıktan sonra belediyeye kayyum atanmasına tepki göstermek için Meclis önünde basın açıklaması düzenledi.

Çok sayıda DEM Partili milletvekilinin de katıldığı açıklamada, “Kayyım darbedir” ve “Belediyeler bizimdir, gaspa izin vermeyeceğiz” dövizleri taşındı.

"DARBENİN BÜTÜN ÜLKEYE YAYILACAĞINI BİLİYORUZ"

Gülistan Koçyiğit, kayyım darbesinin bütün ülkeye yayılma tehdidi olduğuna dikkat çekeren şöyle konuştu: 

“Kayyım rejimine karşı çok söz kurduk. 31 Mart'ta seçimler yapıldı ve iktidarın bizzat kendisi yeni bir dönem vurgusu yaptı. Seçmenin verdiği mesajları aldığını belirtti. Ama seçmenin verdiği hiçbir mesajı almamışlar. Aksine yine ve yeniden topluma karşı, halka karşı, sandık iradesine karşı, demokrasiye karşı saldırı başlatmış durumdalar. Bu saldırı girişimini Hakkari’den başlatmaları manidar. Çünkü bu rejimin ayakta kalmasının yegane yolu Kürtlere saldırmak.

Sandığı anlamsızlaştırmak ve oradan çıkan iradeyi gasp etmek üzerine kurulmuş durumda. Fakat Hakkari’de yapılan hukuksuzluğun Hakkari’de halk iradesine yapılan darbenin Hakkari ile sınırlı kalmayacağını, bu darbenin silsile silsile ve adım adım bütün ülkeye yayılacağını çok iyi biliyoruz. Bu hukuksuzluğa karşı özellikle de Türkiye’nin dört bir yanında herkesin karşı durması gerekiyor. Birlikte demokrasiyi savunursak birlikte kazanabiliriz. İçişleri Bakanlığının kumpası ve isnat ettiği suçlamaların hiçbirini dava dosyasında olmadığını bütün kamuoyu biliyor."

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NA YÜRÜDÜLER

Açıklamanın ardından DEM Parti milletvekilleri, “Kayyım darbedir, darbeye hayır” sloganlarıyla görüşme talebiyle İçişleri Bakanlığı’na doğru yürüyüşe geçti.


Haber Kaynağı : 12punto

DEM Parti Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi İçişleri Bakanlığı Mehmet Sıddık Akış