Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
34,9385
Dolar
Arrow
32,5064
İngiliz Sterlini
Arrow
40,8451
Altın
Arrow
2441,0000
BIST
Arrow
10.087

Fay hattına altın madeni iddiası Meclis'e taşındı: CHP'li vekilden Bakan Özhaseki'ye 11 soru

CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, 16 köyü olumsuz etkileyecek olan altın madeni projesini Meclis gündemine taşıdı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin yanıtlaması talebiyle soru önergesi verdi.

Fay hattına altın madeni iddiası Meclis'e taşındı: CHP'li vekilden Bakan Özhaseki'ye 11 soru

Balıkesir'de 16 köyü olumsuz etkileyecek altın madeni projesi Balıkesir'in 20 diri fay hattından biri olan Gökçeyazı Fay hattında yer alması tartışmaları da beraberinde getirdi.

CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, Balıkesir'in İvrindi ve Altıeylül ilçelerinde en az 16 köyü yakından etkileyecek olan ve yöre halkının büyük tepkisine yol açan altın madeni projesini meclis gündemine taşıdı.

"NASIL İZİN VERİYORSUNUZ?"

Uzmanlar 7 büyüklüğünde bir deprem uyarısında bulunurken, CHP'li Sarı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’ye, “Deprem fay hattı olan bir bölgede siyanürlü altın madeni işletilmesine nasıl izin veriyorsunuz?” diye sordu.

CVK Madencilik A.Ş. ait altın madeni projesinin, Gökçeyazı fay hattı üzerine kurulmuş olmasını ve yöre halkının sağlığı açısından ciddi bir risk faktörü oluşturabilecek olmasını eleştiren Serkan Sarı, Meclis Başkanlığına soru önergesi verdi.

Sarı, Özhaseki’ye şu soruları yöneltti:

 • Deprem bölgesi olan Balıkesir topraklarında, siyanürle altın madeni işletilmesi, çevresel kirlenme ve hatta insan sağlığı açısından tehdit oluşturmuyor mu?
 • Deprem fay hattı olan bir bölgede siyanürlü altın madeni işletilmesine hangi politikalarınıza göre ve nasıl izin veriyorsunuz?
 • Süreç devam ederken, söz konusu şirketin başta Gökçeyazı, Sarıalan, Çamköy, Sofular, Kiraz, Dallımandıra olmak üzere bölgedeki en az 16 köyü etkileyen projede usulsüzlükler bulunduğu iddiaları doğru mudur?
 • Bu iddialar hakkında Bakanlığınız hangi iş ve işlemleri yapmıştır?
 • Söz konusu projenin ÇED raporunda da usulsüzlükle ve hukuka aykırılıklar olduğu iddiaları ile ilgili olarak Bakanlığınızca bir inceleme veya araştırma yapıldı mı?
 • Bu iddiaların araştırılması için talimat verdiniz mi?
 • Proje alanı içerisinde yöre halkına ait tarım alanlarının yanı sıra mera, orman ve hazine arazileri de bulunmaktadır. Vatandaşa ait olan tarlaların büyük bir kısmında mülkiyet izinlerinin alınmadığı iddialarını araştırılması için talimat verdiniz mi?
 • Bu iddiaların doğruluğu durumunda vatandaşlarımızın mülkleri gasp edilmiş olmuyor mu?
 • Bakanlığınız bu hukuksuzluk durumunda hangi çalışmaları yapacaktır?
 • Altın madeni adına tarım alanlarımızın kaybediliyor olmasını hangi politikanızla açıklayabilirsiniz?
 • İvrindi-Gökçeyazı ovalarında 36.620 dekar alanı kapalı sistem sulamaya açıp, Gökçeyazı, Kocaavşar ovalarında toplulaştırma yaparak, tarımsal üretimi ve hayvancılığın gelişimi için büyük yatırımlar yapılmış olmasına rağmen bölgedeki altın madenin yaratacağı zararlar değerlendirilmiş midir?

Haber Kaynağı : İHA

Serkan Sarı altın madeni deprem bölgesi Mehmet Özhaseki fay hattı