Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
34,9385
Dolar
Arrow
32,5064
İngiliz Sterlini
Arrow
40,8451
Altın
Arrow
2441,0000
BIST
Arrow
10.087

İçişleri Bakanı Yerlikaya'dan yeni 1 Mayıs açıklaması. 'Yasaklama değil'

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya 23 Nisan resepsiyonunda konuştu. Yerlikaya, "Taksim'de 1 Mayıs kutlanmaması yasaklama değil kısıtlama, 7 yıldır uygulanıyor" dedi.

İçişleri Bakanı Yerlikaya'dan yeni 1 Mayıs açıklaması. 'Yasaklama değil'

Her yıl binlerce işçinin bir araya gelerek sendikal haklarını dillendirdiği, bu kapsamda yürüyüş ve etkinlikler düzenlediği 1 Mayıs, bu yıl bir kere daha Taksim Meydanı’nda kutlanamayacak.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, yasağa ilişkin yaptığı açıklamada, Taksim'de 1 Mayıs kutlanmamasının yasaklama değil 7 yıldır devam eden bir kısıtlama olduğunu belirterek, 2012 yılından beri olduğu gibi bu yılda 1 Mayıs'ın Taksim Meydanı’nda kutlanmayacağına işaret etti.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile TBMM'nin açılışının 104. yıl dönümü dolayısıyla Meclis Tören Salonu'nda verilen resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yerlikaya, İstanbul Valiliği tarafından duyurulan ve içinde Anayasa Mahkemesi kararlarının bulunduğu açıklamamın sorulması üzerine Anayasa Mahkemesi kararının iyi okunması gerektiğini vurguladı.

Yerlikaya, Anayasa Mahkemesi kararını okuduğunu belirterek, DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve arkadaşlarının kendisini ziyaret ettiğini ve onlarla da okuduklarını söyledi.

Yerlikaya, bundan dolayı 2911 sayılı Kanun kapsamında İstanbul'da ve tüm şehirlerde başvuru yapıldığı takdirde, bütün önceden beyan edilen meydanların hepsinin mitinge açık olduğunu ama Taksim'e ilişkin de tamamen yasaklamanın olmadığını, 7 yıldan beri uygulanan kısmi kısıtlama olduğunu ifade etti.

Konfederasyon başkanlarıyla da görüştüğünü belirten Yerlikaya, 1 Mayıs'ın güzel bir şekilde kutlanmasını istediklerini dile getirdi.

"HANGİ MİTİNG MEYDANINI İSTİYORLARSA EMİRLERİNDE"

Bakan Yerlikaya, “Taksim'e çelenk koyma, saygı duruşunda bulunma, basın açıklaması yapmaya ilişkin 100'er arkadaşıyla beraber randevu alacaklar, hepsine randevu verdik, halen de randevu açık. Mitingle ilgili ister İstanbul'da ister diğer vilayetlerde hangi miting meydanını istiyorlarsa emirlerinde" açıklamasında bulundu.


Haber Kaynağı : AA

1 Mayıs AYM Sendika Taksim