Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
34,9385
Dolar
Arrow
32,5064
İngiliz Sterlini
Arrow
40,8451
Altın
Arrow
2441,0000
BIST
Arrow
10.087

Kavala'nın 'yargılanmanın yenilenmesi' talebine red!

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Osman Kavala'nın yaptığı "yargılanmanın yenilenmesi" talebini oybirliğiyle reddetti.

Kavala'nın 'yargılanmanın yenilenmesi' talebine red!

Gezi Davasında ağırlaştırılmış müebbet cezasına mahkum edilen ve hukuki durumu son günlerde sıkça tartışılan Osman Kavala'nın 'yargılanmanın yenilenmesi' talebi, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından oybirliğiyle reddedildi. 

Gezi Davasında yeniden yargılama talebini değerlendirecek heyet dün değişmişti. Bir önceki heyet de yeniden yargılama talebini reddetmişti.

Avukatları aracılığıyla başvuru yapan Osman Kavala, geçen hafta yaptığı açıklamada Gezi Davasındaki cezaların somut delil eksikliğine rağmen verildiğini hatırlatmıştı.

Anayasa Mahkemesi ve AİHM kararlarının uygulanması çağrısı yapan Kavala, "Davaların yeniden görülmesi saygının gereğidir" demişti.

Kavala'nın, karara itiraz hakkı bulunuyor.

OSMAN KAVALA NEDEN TUTUKLANDI?

Gezi Parkı olaylarının yöneticisi ve organizatörü olarak yargılandığı davada beraatine karar verilen Osman Kavala hakkında beraat kararı verildiği gün henüz tahliye edilmeden, '15 Temmuz soruşturması' kapsamından tekrar gözaltına alındı.

“Türkiye Cumhuriyeti devletinin anayasal düzenini cebir, şiddet kullanarak değiştirmeye teşebbüs etme” suçundan, “suçun ağırlığı ve Gezi davasından beraat etmesi nedeniyle kaçma tehlikesi olduğu” gerekçesiyle 19 Şubat 2020 tarihinde Osman Kavala için tutuklama kararı verildi.

OSMAN KAVALA KİMDİR?

Mehmet Osman Kavala (d. 2 Ekim 1957, Paris), Türk insan hakları savunucusu, filantropist ve iş insanı. 1990'ların başından beri birçok sivil toplum kuruluşuna destek olmuştur. 2002'den beri kâr amacı gütmeyen Anadolu Kültür kurumunun kurucusu ve yönetim kurulu başkanıdır.

Türkiye'de risk altında olan kültürel mirasın korunmasına yönelik çabaları nedeniyle 2019 yılında Avrupa Arkeoloji Mirası Ödülü'ne layık görülmüştür.

Yine 2019 yılında, İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi'nin demokratik toplum çalışmalarına katkıda bulunan ve ifade özgürlüğüne yönelik baskı altında olan kişilere verdiği "Ayşe Nur Zarakolu Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü"ne layık görülmüştür. Ekim 2023'te Václav Havel İnsan Hakları Ödülü'ne layık görüldü.

1 Kasım 2017 tarihinden bu yana tutuklu olan Kavala, Gezi Parkı davasından beraat etmiş olup 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili davalar kapsamında yargılanmaktadır.

11 Şubat 2021'de Amerika yönetimi, "Kavala aleyhindeki aldatıcı suçlamalar, devam eden tutukluluğu ve aleyhindeki davaların birleştirilmesi de dâhil olmak üzere yargılamasının sonuçlanmasında devam eden gecikmeler, hukukun üstünlüğünü ve demokrasiye olan saygıyı baltalamaktadır." diyerek Türkiye'den Osman Kavala'yı derhâl serbest bırakmasını talep etmiştir.

25 Nisan 2022 tarihinde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.


Haber Kaynağı : 12punto

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Gezi Davası Osman Kavala AİHM Anayasa Mahkemesi