Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
35,6507
Dolar
Arrow
32,8577
İngiliz Sterlini
Arrow
42,4601
Altın
Arrow
2544,0000
BIST
Arrow
11.115

Osman Kavala: Keyfi cezalandırma bir süre daha devam edecek

Gezi davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum edilen ve geçtiğimiz günlerde kanun yararına yeniden yargılama talebi reddedilen Osman Kavala'nın avukatları basın açıklaması yaptı.

Osman Kavala: Keyfi cezalandırma bir süre daha devam edecek

Gezi davasında mahkum edildiği ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası onanan Osman Kavala, yazılı açıklama yayınladı. Yeniden yargılama talebinin reddedilmesi için  "keyfi cezalandırmanın bir süre daha devam edeceğini göstermektedir" ifadelerini kullanan Kavala, "Yine de, Anayasa Mahkemesi’nin önümüzdeki günlerde başvurularımızı değerlendirerek AİHM kararları doğrultusunda karar vereceğini ümit ediyorum" dedi.

YENİDEN YARGILAMA TALEBİ REDDEDİLMİŞTİ 

2 bin 440 gündür cezaevinde tutulan Kavala'nın kanun yararına yeniden yargılama talebi reddedildi. Kararda, "hükümete karşı suçlar" başlığı altında yer alan 312. maddeye atıfta bulunularak, "Dosya kapsamına, dayandığı gerekçeye ve mahkemenin takdirine nazaran, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinin 25/04/2024 tarihli ve 2024/65 değişik iş sayılı kararı aleyhine kanun yararına bozma yoluna gidilmemiştir" ifadeleri kullanıldı.

Talebinin reddedilmesinin ardından açıklama yapan Kavala, şunları söyledi:

"Gezi davasında hukuk ve demokrasi değerlerine bağlı insanlar suç işlediklerine dair delil olmadan yargılandılar, ağır cezalara çarptırıldılar. Benim de yakında cezaevinde yedinci yılım tamamlanmış olacak.

Yerel Mahkemelere ve Adalet Bakanlığı’na yapmış olduğumuz davanın yeniden görülmesi taleplerinin reddedilmesi, keyfi cezalandırmanın bir süre daha devam edeceğini göstermektedir. Yine de, Anayasa Mahkemesi’nin önümüzdeki günlerde başvurularımızı değerlendirerek AİHM kararları doğrultusunda karar vereceğini ümit ediyorum.

Ülkemizde temel hukuk ilkelerinin egemen olacağı günlerin uzak olmadığına inanıyorum. Yurttaşların özgür ve güvenli biçimde yaşama hakkının korunması devletin temel yükümlülüğüdür. Her yurttaşın hayatı eşit derecede değerlidir"

 


Haber Kaynağı : 12punto

Gezi Davası Osman Kavala AİHM