Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
34,9385
Dolar
Arrow
32,5064
İngiliz Sterlini
Arrow
40,8451
Altın
Arrow
2441,0000
BIST
Arrow
10.087

Sanatseverlerin yeni adresi: Kenan Yavuz Etnografya Müzesi

Bayburt Demirören ilçesine bağlı Beşpınar köyünde bulunan Kenan Yavuz Etnografya Müzesi, yeni turizm destinasyonlarından biri olmayı amaçlıyor.

Sanatseverlerin yeni adresi: Kenan Yavuz Etnografya Müzesi

Müzenin kurucusu Kenan Yavuz, Kuruçeşme Alaf'da müzenin içeriği, kuruluş amacı ve gelecek projeleri ile ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. 

Yavuz, müzenin bir sosyal sorumluluk projesi olduğunu dile getirerek, "Projenin ortaya çıkış motivasyonu Anadolu köylerinin boşalması, mimari dokunun hasar alması, yaşatılması gereken güzelliklerin yok olmaya yüz tutması, iç göçle hızlanan kültür dönüşümünün bize ait olan değerleri yok etmeye başlaması ve tabii ki doğduğum topraklara vefa borcu oldu" dedi. 

'MİRASLARIMIZI KORUMAMIZ GEREKİYOR'

Müze ile kırsal hayatın sıkıntılarını gündeme taşımaya çalışacaklarını ve 24 bin metrekare alana taşlarla inşa edilmiş 26 mekandan oluştuğunu belirten Yavuz, "Mottolarımızdan bir tanesi taşların konuştuğu mekan. Taşlarla konuşmayı unuttuğumuz için betona boğulduk, bu da değerlerimizi ezip geçiyor. Avrupa Birliği bu konuda önemli adımlar atıyor. Bizim de ülke olarak somut ve somut olmayan miraslarımızı korumamız gerekiyor. Sayısız mirasımız ne yazık ki yok oluyor ve kuşaklar arasındaki kopuş bu deformasyonu hızlandırıyor" değerlendirmesini yaptı. 

Kenan Yavuz, turizm faaliyetlerini yaparken özgün değerleri ve yapıları koruduklarını söyleyerek, şunları kaydetti: 

"Turizmin sürdürülebilir olması için Anadolu'nun her bölgesine yayılması gerekiyor. Kültür ve Turizm Bakanlığının 'Kültür Yolu Festivalleri' projesi de bu anlamda bize destek oluyor. Fiziki ve ekonomik imkanlar sağlanmasıyla köyden kente göç etmenin bir gerekçesi kalmamasına rağmen 'gençler neden hala şehre gitmeye çalışıyorlar' sorusunun cevabını bulmak zorundayız."


Haber Kaynağı : 12punto

Kenan Yavuz Etnografya Müzesi Sanat