Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
34,9385
Dolar
Arrow
32,5064
İngiliz Sterlini
Arrow
40,8451
Altın
Arrow
2441,0000
BIST
Arrow
10.087

DEM Parti'den kayyuma karşı flaş hamle!

DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan, Hakkari Belediyesi'ne atanan kayyuma karşı 13 Haziran'da kent merkezinde miting yapacaklarını duyurdu.

DEM Parti'den kayyuma karşı flaş hamle!

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Sözcüsü Ayşegül Doğan, partisinin genel merkezinde basın toplantısı düzenledi.

Doğan, 13 Haziran'da Hakkari'de kayyuma karşı miting düzenleyeceklerini bildirdi.

Doğan, "Yıllardır söylüyoruz, kayyum uygulamasıyla ilk kez karşılaşmıyoruz. Bu 3. dönemdir uygulanıyor ve vazgeçilmiyor. Aday olabilirsin ama belediye başkanlığı yapamazsın deniliyor. Güce göre, iktidara göre pozisyon alan bir yargı tanımlaması çıkıyor karşımıza. Yargı sadece siyasallaşmıyor, yargı artık tek bir siyasi parti lehine kararlar alıyor" dedi.

Yerine kayyum atanan ve tutuklanan DEM Partili Eş Başkan Mehmet Sıddık Akış hakkında açılan duruşmaya ilişkin dava sürecinin 31 Mart seçimlerinin ardından hızlandırıldığı ve seçimlerden 13 gün sonra davanın görülmesine vurgu yaparak eleştirdi.

Doğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"Günlerdir Hakkarililer iradelerine sahip çıkmak için nöbet tutuyorlar. Belediyenin önü atanmış vali dolayısıyla asker-polis ablukasında. Şayet Hakkari halkı kayyum ile yönetilmek istenseydi atanmış kayyumu halktan koruma girişiminde bulunma ihtiyacı duyulmazdı. Eğer belediyeler gerçekten halkınsa siz onları ait oldukları yerlerden korumak için askere ihtiyaç duyuyorsanız demek ki oradaki insanlar oy kullandıkları seçmen için bedel ödemek durumunda kaldıkları insanlar tarafından yönetilmek isteniyor.

Bunun bir başlangıçtan çok kayyum rejimi için bir sonun başlangıcı olmalı. Bu bir siyasi darbe değildir demeyelim de ne diyelim. Demokrasiye yönelik, hukuka, adalete yönelik açık bir darbedir. Kayyum kötülüktür, yok saymadır. Kayyum rejiminin son çırpınışlarına dur demek için tüm yurttaşlara DEM Parti olarak birlikte ses çıkartma, itiraz etme çağrıyoruz.

MİTİNG ÇAĞRISI

Sıddık Akış’ın tek suçu Kürt bir seçilmiş olmak. Hakkari son olmalı, atanan kayyum derhal asıl sahibine iade edilmeli. Hakkari halkının iradesine el vermeliyiz. O nedenle biz DEM Parti olarak adalet ve iradeye saygı nöbetlerini sürdürüyoruz. 13 Haziran'da Hakkari'de buluşuyoruz. Kendini sorumlu hisseden bütün yurttaşları saat 15'te Hakkari merkezde yapılacak büyük mitinge çağırıyoruz.

Kürtlerin ağırlıklı, çoğunlukla olarak yaşadığı kentlere uygulanan bu kayyuma hep birlikte hayır demezsek yarın ne malum İstanbul'a atanmacağı. Yetkilileri ikisine de saygı duymaya çağırıyoruz.

Biliyoruz ki kayyum rejimi iflas etti. Biliyoruz ki bunlar son çırpınışlar."Haber Kaynağı : 12punto

Ayşegül Doğan DEM Parti kayyum Mehmet Sıddık Akış