Gazeteci ve yazar Üstün İnanç hayatını kaybetti

Ünlü yazar Üstün İnanç, bu sabah saatlerinde İstanbul'da tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yumdu.

Gazeteci ve yazar Üstün İnanç hayatını kaybetti

Gazeteci, yazar ve senarist Üstün İnanç, 87 yaşında hayatını kaybetti.

İnanç'ın oğlu Ertuğrul İnanç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, babasının İstanbul'da özel bir hastanede öldüğünü belirterek, "Nur içinde yatsın. Güzel bir hayat yaşadı. Nispeten sıkıntısız bir ölümle aramızdan ayrıldı." dedi.

87 yaşındaki edebiyatçı, yarın ikindi vakti Fatih Camii'nde kılınacak cenaze namazının ardından, Eyüp Sultan'daki aile mezarlığına defnedilecek.

ÜSTÜN İNANÇ KİMDİR?

1937 yılında İstanbul'da doğdu, ilk tahsilini İstanbul dışında yaptı. Basın Yayın ve Gazetecilik Yüksek Okulu'ndan mezun oldu. İlk yazıları Yelken, Durum, Sanatkar ve Büyük Doğu dergilerinde yayınlandı. 1956 yılında Tercüman gazetesinde stajer muhabir olarak çalışmaya başladı.

Babıali'de Sabah, Bugün, Son Havadis, Tercüman, Zaman ve Yeni İstanbul gazetelerinde çalıştı. Üstün İnanç'ın tiyatro eserleri Kurt Kapanı, İlk Kurşun, İbrahim Müteferrika, Ömer Seyfettin (cancağızım) İktisap Ağası Bir Gül Koşusu (Fetih) ve Yalnız Değilsiniz adlı romanından yönetmen Mesut Uçakan'ın uyarladığı aynı adlı filmi büyük ilgi uyandırdı.

Bir dönem TGRT'de dramaturg olarak çalışan Üstün İnanç, Kanayan Yara Bosna filminin de senaryo yazarıdır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gösteri Sanatları Merkezi Kurucu Müdürlüğü'nü yapan sanatçı, aynı kurumda yazarlık dersleri vermiştir.

Üstün İnanç, 12 Şubat 2024 tarihinde yaşamını yitirmiştir.


Haber Kaynağı : 12punto

Üstün İnanç

İlgili Haberler