Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
34,5578
Dolar
Arrow
32,4896
İngiliz Sterlini
Arrow
40,4419
Altın
Arrow
2489,0000
BIST
Arrow
9.574

Nesli tehlikedeki yeşil deniz kaplumbağası ölüsü kıyıya vurdu

Antalya'nın Manavgat ilçesinde yeşil deniz kaplumbağası ölüsü kıyıya vurdu. Manavgat sahillerinde nadir görülen bir tür olduğu belirtilen kaplumbağanın balıkçı ağına takılıp, boynundan aldığı yara nedeniyle öldüğü tespit edildi.

Nesli tehlikedeki yeşil deniz kaplumbağası ölüsü kıyıya vurdu

Manavgat ilçesinde deniz ekosistemi için önem taşıyan ve nesli tükenme tehlikesi altındaki deniz kaplumbağalarının en yoğun yuvalama alanlarından olan Sorgun-Side kıyılarında Deniz Kaplumbağaları Akdeniz Fokları Kum Zambakları Kıyı Koruma Derneği (DEKAFOK) ekipleri koruma amaçlı çalışmalarını sürdürdü.

Bu sırada, birkaç gün önce bir yeşil deniz kaplumbağası (Chelonia Mydas) ölüsü kıyıya vurmuş halde bulundu.

Manavgat sahillerinde nadir görülen yeşil deniz kaplumbağasının Boğaz mevkisinde balıkçıların attıkları uzatma ağları nedeniyle boynundan yara aldığı ve öldüğü tespit edildi.

'AÇIK DENİZE GÖÇ EDİYORLAR'

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve DEKAFOK Danışmanı Prof. Dr. Cengiz Deval, "Yavru yeşil deniz kaplumbağaları yumurtadan çıktıktan sonra mümkün olduğunca hızlı şekilde açık denize göç eder. Pelajik yaşam evresinde, 20-30 santim uzunluğa ulaşana kadar 3-6 yıl boyunca yüzey suyunda kalırlar. Yavrular, ergin altı evrelerini geçirmek için Manavgat gibi verimli kıyı habitatlarına göç eder ve 5-8 yıl boyunca burada kalırlar" dedi.


Haber Kaynağı : AA

Antalya Manavgat Deniz kaplumbağası

İlgili Haberler