Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
34,6388
Dolar
Arrow
32,5163
İngiliz Sterlini
Arrow
40,1526
Altın
Arrow
2432,0000
BIST
Arrow
9.645

Beşiktaş'ta yanan gece kulübü için iş güvenliği uzmanından açıklama: 'Akıllı bina sistemi olsaydı'

Beşiktaş Gayrettepe'de dün öğle saatlerinde gece kulübünde çıkan yangında 29 kişi hayatını kaybetti ve 1 kişi yaralandı. İş güvenliği uzmanı Şebnem Akman Balta konuyla ilgili, "Akıllı bina sistemi olsaydı belki bu kadar işçi hayatını kaybetmezdi” dedi.

Beşiktaş'ta yanan gece kulübü için iş güvenliği uzmanından açıklama: 'Akıllı bina sistemi olsaydı'

Beşiktaş Gayrettepe’de dün öğle saatlerinde 16 katlı binanın -1 ve -2. katında yangın çıktı. Yangında 29 kişi hayatını kaybederken 1 kişi ise yaralandı. İş güvenliği uzmanı Şebnem Akman Balta değerlendirmelerde bulundu. 

Balta, yanan iş yerinin 2 kez ruhsata başvurulduğunu belirtti ve şunları ekledi:

"İş verenin, tadilat yapılacaksa önce tadilatla ilgili onay alması gerekirdi. Onay aldıktan sonra da işçilerin başında iş güvenliği uzmanının olması en doğru yoldu ve herhangi bir üst düzey risk değerlendirmesi yapılıp yapılmadığı çok önemli. Tatbikatların düzenli yapılıp yapılmadığı çok önemli. Sprinkler var mıydı alanla ilgili yangın çıktığı anda birilerinin devreye girmesi gerekirdi. Akıllı bina sistemi olsaydı belki bu kadar işçi hayatını kaybetmezdi.

Ayrıca öncelikli olarak binanın yangın yükü hesabı yapıldı mı? Ruhsat alınırken şehircilik müdürlüğünden ve belediyeden imar yönünden bir değerlendirme, itfaiyeden yangın ve patlama yönünden bir değerlendirme, zabıtadan gürültü yönünden bir değerlendirme yapılıp yapılmadığı ve emniyetten de asayiş açısından bir değerlendirme yapılıp yapılmadığı çok önemliydi. Bunlar ruhsatlama için çok önemli konulardı. İki kez ruhsata başvurulmuş. İş veren mi değişti, iş veren değişikliği sonrası mı bunlar oldu bilmiyoruz. Tadilatla ilgili onay mı alındı alınmadı mı soruşturma sonrası bunlar daha da netleşecek” Haber Kaynağı : 12punto

Beşiktaş Gayrettepe