Google'dan uyarı: Kişisel bilgilerinizi Gemini ile paylaşmayın!

Google, kullanıcıları Gemini ile kişisel bilgilerini paylaşmamaları konusunda uyardı. Hizmeti geliştirmek için eğitimli görevliler kullanan Google, bu görevlilerin bir insanın görmesini istemeyeceğiniz bilgilere erişebileceğini söylüyor.

Google'dan uyarı: Kişisel bilgilerinizi Gemini ile paylaşmayın!

Google, yapay zeka modeli Gemini ile yapılan görüşmelerde kişisel ve hassas bilgilerin paylaşılmaması konusunda kullanıcıları uyarıyor. Bard isimli yapay zeka modeli Gemini'ye dönüştürülen Google, her ürününe entegre ettiği bu modele önemli yatırımlar yapıyor. Gemini, GPT-4'e göre daha doğru bilgilere ve görev odaklı konuşmalara olanak sağlayarak kullanıcıların işlerini kolaylaştırmayı amaçlanıyor.

Ancak, kullanıcılar bu yapay zeka modelleriyle yaptıkları konuşmalarda kişisel bilgileri paylaşma eğilimindedirler çünkü bu modellerin insanlar gibi değerlendirme yetenekleri olmadığı düşünülüyor. Google, Gemini ile yapılan görüşmelerde kişisel bilgilerin paylaşılmaması konusunda uyarıda bulunuyor.

Google, hizmeti geliştirmek amacıyla bu görüşmeleri inceleyen eğitimli görevlileri kullanıyor. Ancak, bu görevliler kullanıcıların e-posta adresi veya telefon numarası gibi kişisel bilgilerini görmemekte ve sadece görüşmelerin içeriğini değerlendiriliyor. Google, kullanıcılar görüşmeleri silmezlerse bu verileri 3 yıla kadar saklıyor. Bu nedenle, kişisel ve hassas bilgilerinizi Gemini ile paylaşmamak önemli.

Gemini aktivitesini durdurarak bu durumun önüne geçmek mümkündür, ancak bu tamamen sorunu çözmez. Çünkü Google, güvenlik ve gizlilik amacıyla görüşmelerin silinmesinden 72 saat sonra dahi kaydedildiğini belirtiliyor. Bu nedenle, kişisel ve hassas bilgilerinizi korumak için dikkatli olmak önemli.


Haber Kaynağı : 12punto

yapay zeka Bard Google Gemini