Tayvan, Ukrayna ve İsrail’e 95 milyar dolarlık yardım: ABD Senatosu'ndan geçti

ABD’de Senatosu, tartışmalara neden olan askeri ve ekonomik destek paketini bugün yaptığı oylamayla kabul etti. Buna göre Tayvan, Ukrayna ve İsrail'e 95 milyar dolarlık yardım yapılacak.

Tayvan, Ukrayna ve İsrail’e 95 milyar dolarlık yardım: ABD Senatosu'ndan geçti

12PUNTO DIŞ HABERLER

ABD Senatosu 3 ülkeye ekonomik ve askeri destek paketini onayladı.

Cumhuriyetçilerin yoğun şekilde itiraz ettiği destek paketi, ‘savaş bütçesi' olarak değerlendiriliyor.

Bütçenin görüşülebilmesi için gerekli olan 60 oy barajı, bugün yapılan oylamada 66 lehte, 33 aleyhte oy kullanılmasının ardından aşılmış oldu. 

"GÜVENLİĞİMİZ, DEMOKRASİMİZ VE DEĞERLERİMİZ…"

Destek paketinin onaylanması için yoğun mesai harcayan senatör Chuck Schumer, basına şu değerlendirmeyi yaptı:

“Ek paketin temelinde yatan güvenliğimiz, demokrasimiz ve değerlerimiz. Bu, batı demokrasisi ve Amerikan değerlerinin hayatta kalması için yaptığımız bir ön ödeme. 

Önümüzdeki birkaç gün içinde Senato'nun yaptıklarını tüm dünya hatırlayacak. Hiçbir şey, hiçbir şey Putin'i şu anda Kongre'nin Ukrayna'ya verdiği destekte tereddüt ettiğini görmekten daha mutlu edemez; Hiçbir şey ona savaş alanında bundan daha fazla yardımcı olamaz.”

Tasarı beklendiği gibi senatodan geçerse, bir sonraki adımda cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisinin onayına sunulacak. 

Temsilciler meclisindeki cumhuriyetçi Mike Johnson, The Guardian’a yaptığı değerlendirmede paketin ABD’nin en öncelikli problemi olan ‘sınır güvenliği’ konusunda bir şey vadetmediğini söyledi.

Buna karşın Temsilciler Meclisinde yardım paketini destekleyenlerin çoğunlukta olduğu biliniyor.

DESTEK PAKETİNİN İÇERİĞİ NE?

95 milyar dolarlık paketin 60 milyar dolarlık kısmı Ukrayna’ya yapılacak yardımları içeriyor. 

Çoğu uzmana göre cephane sorunu yaşayan Ukrayna için destek paketi kritik öneme sahip. Ayrıca paketin 10 milyar dolarlık kısmı da Ukrayna ve Gazze’ye insani yardım yapılması için kullanılacak. 

Öte yandan, Çin ile Pasifik Okyanusu'nda olası bir gerilim ihtimalini göz önünde bulunduran ABD, Tayvan öncelikli olmak üzere pasifik bölgesindeki müttefiklerine de savunma yatırımları yapabilmesi için aynı paket aracılığıyla ekonomik yardımda bulunacak.


Haber Kaynağı : 12punto

ABD Senatosu İsrail