Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
34,9385
Dolar
Arrow
32,5064
İngiliz Sterlini
Arrow
40,8451
Altın
Arrow
2441,0000
BIST
Arrow
10.087

MB açıkladı: Fast ödemelerinde yeni dönem başladı

TCMB ikinci el araç satışları olmak üzere farklı işlemlerde kullanılabilecek şekilde onay gerektiren ödemelerde için FAST servisinin devreye alındığını ilan etti. FAST Güvenli Ödeme İşlemi ilk aşamada 2 milyon TL işlem limiti dâhilinde kullanılabilecek.

MB açıkladı: Fast ödemelerinde yeni dönem başladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisine İlişkin Basın Duyurusu yayımladı.

Buna göre, onay gerektiren ödeme işlemleri için FAST Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisi devreye alındı. Söz konusu uygulamada limit ilk aşamada 2 milyon TL olarak belirlendi.

TCMB’den yapılan açıklamaya göre servis öncelikle 2. el araç alım-satım işlemleri olmak üzere farklı iş modellerinde kullanılabilecek.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklama şöyle:

"Onay/tescil gerektiren ödeme işlemlerinde kontrollü bir ortam sağlayacak olan FAST Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisi 31 Mayıs 2024 tarihi itibarıyla kullanıma açılmıştır. Servis, öncelikli olarak 2. el araç alım-satım işlemleri olmak üzere, işlemdeki taraflara güvence sağlanmasına ihtiyaç duyulan farklı iş modellerinde kullanılabilecektir.

FAST Sistemi üzerine inşa edilmiş bir aracılık hizmeti olan Güvenli Ödeme İşlemi, yetkili kuruluşlar tarafından onay/tescil gerektiren işlemler için yapılacak para transferlerinde süreçler tamamlanıncaya kadar tutarın FAST katılımcısı bir kuruluş nezdinde bekletilerek işlemin taraflarına güvence sağlamaktadır.

Bu hizmet ile, ödemeyi gönderecek olan kullanıcıya onay/tescil işlemi tamamlanmadan bedelin karşı tarafa aktarılmayacağı, ödemeyi alacak olan kullanıcıya ise onay/tescil işlemi gerçekleştiğinde bedelin hesabına geçeceği garanti edilmektedir. FAST Güvenli Ödeme İşlemi ilk aşamada 2 milyon TL işlem limiti dâhilinde kullanılabilecektir.

Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisi’nin de FAST Sistemi'nin diğer katman servisleri gibi hızla yaygınlaşacağı öngörülmektedir."


Haber Kaynağı : 12punto

FAST Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB Para

İlgili Haberler