Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
36,0285
Dolar
Arrow
33,0551
İngiliz Sterlini
Arrow
42,9337
Altın
Arrow
2623,0000
BIST
Arrow
11.081

AKP'nin sokak hayvanları teklifinin son hali ortaya çıktı: Uyutma maddesine düzenleme, hapis ve para cezası geliyor

AKP iktidarının sokak hayvanlarının uyutulmasını (öldürülmesini) öngören yasa teklifinde bazı değişiklikler yapıldığı öğrenildi. Bu doğrultuda uyutma maddesindeki kapsam daraltılırken, sokak köpeklerini toplamayan belediye başkanına 3 yıl hapis, köpeği sokağa terk edene ise 60 bin TL para cezası gelecek.

AKP'nin sokak hayvanları teklifinin son hali ortaya çıktı: Uyutma maddesine düzenleme, hapis ve para cezası geliyor

AKP, sokak hayvanlarıyla ilgili kanun teklifini hazırladı. Meclis grubunda vekillerin bilgilendirildiği teklif imzaya açıldı.

UYUTMA MADDESİNDE DÜZENLEME

İktidara yakınlığıyla bilinen Türkiye Gazetesi'nde yer alan habere göre, daha önceki taslakta yer alan uyutma maddesinin kapsamı daraltıldı. Buna göre, barınaklarda bir ay boyunca sahiplenilmeyen köpeklerin uyutulmasını öngören maddede sorumluluk yerel yönetimlere veriliyor.

SORUMLULUK BELEDİYELERE VERİLECEK

Kuduz tehlikesi olan, hastalıklı, saldırgan, sokaklarda sürüler halinde dolaşan köpekler barınaklara alınacak, uyutulup uyutulmayacağına belediyeler nezdinde, veteriner hekimlerden oluşacak bir kurul karar verecek.

İKİ YIL SÜREDE YAPMAYAN BAŞKANA HAPİS CEZASI

Uyutulması gerekmeyen köpeklerin, sokaklardan toplatıldıktan sonra kısırlaştırılması ve aşılanması öngörülüyor. Bu köpeklerin yeniden sokağa salınmayacağı ve bakımlarının barınaklada yapılacağı öğrenildi.

Bu konuda yerel yönetimlere iki yıllık süre tanınacak. Bu süre içinde barınaklarını yapıp, sorumluluk bölgelerindeki başıboş köpekleri toplayacaklar. Yükümlülüklerini yerine getirmeyen yerel yöneticilere bir yıldan üç yıla hapis cezası verilecek. Bu suçun tekrarı durumunda ceza artacak ve belediye başkanları seçilme yeterliliğini kaybetmiş sayılacak.

Ayrıca sokak hayvanlarını kendi bölgelerinden toplayıp başka bölgeye bırakanlara yönelik para cezaları da artırılacak. Belediyeler, barınak ve diğer bakım masrafları için bütçelerinden binde 5 oranında pay ayırmak zorunda olacak. Bu pay başka harcamalar için kullanılmayacak, yapılan denetimlerde sokak köpekleri için ayrılan payı başka amaçlar için kullanan belediye başkanlarına da ceza verilecek.

SOKAĞA ATANA PARA CEZASI

Ayrıca evcil hayvanını sokağa atana veya yasaklı ırkların üretimini yapanlara hayvan başına 60 bin lira ceza verilecek, bir daha hayvan sahiplenmesi de mümkün olmayacak.

YENİDEN SOKAĞA BIRAKILMAYACAK

AKP Grup Başkanı Abdullah Güler, teklif ile ilgili şunları söyledi:

"Şu anda, sokaktan alınan bir hayvan, kısırlaştırılıp, aşılanıp sokağa bırakılıyordu. Yeni teklifte şimdi bu uygulamaya son veriliyor. Barınaklarda bakılacaklar. Rehabilite edilemeyen, saldırgan, hastalıklı, kuduz riski olan, sahiplenme imkânı olmayan hayvanlara uyutma uygulanacak. Belediyeler, barınaklar ve başıboş hayvanların rehabilitasyonu için bütçelerinden pay ayırmak zorunda olacak. Yapmayanlara da denetim yapılacak, ceza verilecek. İhmal edenlere hapis cezası verilecek. Bu konuda kim sorumluysa, ceza verilecek."


Haber Kaynağı : 12punto

Başıboş köpek Para cezası sokak hayvanları Sokak köpekleri