Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
34,9385
Dolar
Arrow
32,5064
İngiliz Sterlini
Arrow
40,8451
Altın
Arrow
2441,0000
BIST
Arrow
10.087

Diyarbakır’da şeriat bayrakları açtılar: Hizbullah’ın kurduğu O vakıf okullarda Siyer yarışması düzenlemiş

Genel seçimlerde Cumhur İttifakı’na katılıp 4 milletvekili çıkartan Hüdapar ve yakınlığıyla bilinen kuruluşların şeriat çağrıları arttı. Hizbullah’ın kurduğu Peygamber Sevdalıları Vakfı Diyarbakır’da şeriat pankartları astı.

Diyarbakır’da şeriat bayrakları açtılar: Hizbullah’ın kurduğu O vakıf okullarda Siyer yarışması düzenlemiş

Ercan KÜÇÜK - 12punto.com.tr

Hizbullah’ın kurduğu ve Hüda Par’a yakınlığıyla bilinen “Peygamber Sevdalıları” isimli kuruluş, Diyarbakır’da sur, caddeler ve üst geçitlere ‘yaşasın şeriat’ yazılı pankartlar astı. Vakıf 71 ildeki okullarda MEB onaylı, ÖSYM sınavları benzeri Siyer yarışmaları da düzenlemiş.

ŞEYH SAİD’İN TORUNLARI

Diyarbakır Peygamber Sevdalıları Derneği isimli profil tarafından paylaşılan videoda, “Şeriat adalettir, hakikattir, hürriyettir. Yaşasın Şeriat!” “Binler canımız, binler başımız feda olsun” yazılı pankartlar açıldığı görülüyor. Paylaşımda, “Şehid Şeyh Said’in torunları, Şeriat’ın gür sedasını bugün Amed’in surlarından haykırdılar. Bizler de bu sedaya tüm nidamızla Lebbeyk diyoruz. Yaşasın Şeriat!” ifadelerine de yer verildi.

Peygamber Sevdalıları Vakfı’nın kuruluşunda Hizbullah terör örgütünün sivil toplum ayağı Mustazaf-Der yer alıyor. 2005 yılında Danimarka’daki karikatür kriziyle 12 Şubat 2006 tarihinde Mustazaf-Der’in Diyarbakır'da düzenlediği ‘Peygamber Efendimize Saygı Mitingi’nden sonra Umut Kervanı, İhya-Der ve onlarca gerici kuruluşun bir araya gelmesiyle oluşturulan Peygamber Sevdalıları Platformu, 2018 yılında vakıflaşma sürecine girdi. 

BAŞKANDAN CİHAT VE KÜRDİSTAN ÇAĞRISI

Vakfın yönetim kurulu 17 Ekim’de yapılan kongreyle değişti, yeni genel başkan Mehmet Beşir Şimşek oldu. Şimşek aynı zamanda, medyada daha önce yer alan haberlere göre genel başkanlığını Hizbullah’ın eski İran sorumlusu Enver Kılıçarslan’ın yaptığı ve doğuda yasadışı medrese faaliyeti yürüten Âlimler ve Medreseler Birliği’nde de genel başkan yardımcılığı görevi yürütüyor.

Şimşek, doğu ve güneydoğu gibi bölgelerde gayriresmi olarak imamlık yapan Kürt din alimi anlamına gelen ‘Mela/mele’ unvanını da kullanıyor. Hatta sosyal medya hesabındaki ismini de Mela Beşir Şimşek olarak kullanıyor. Şimşek sık sık cihat çağrısı da yapıyor.

Ekim 2023’te Diyarbakır’da düzenlenen çeşitli ülkelerde isimlerin katıldığı 8. Alimler Buluşması’na katılan isimler, Kürtçenin resmi dil olmasını istedi. Burada Rûdaw’a konuşan Şimşek, “Türkçe gibi Kürtçenin de eğitim dili olmasını istiyoruz. Kanunen bu böyle olmalı. Biz diyoruz ki Kürtçe Türkçenin yanı sıra ikinci resmi dil olsun. Bu yasal olarak tanınmalı. Eskiden de Osmanlılar devrinde Kürdistan adıyla bir coğrafya vardı. Bu husus, kabul edilmelidir.” Sözlerini kullandı.

MEB YOL VERDİ OKULLARA GİRDİ

Hizbullah’ın kurduğu Peygamber Sevdalıları Vakfı da benzer gerici yapılanmalar gibi Milli Eğitim Bakanlığı’nın desteğiyle okullara girdi. Vakıf ilk ve orta dereceli okullarda, "Onu Oku, Onu Yaşa" adlı yarışma düzenlemek için MEB’e başvurdu. Ortaöğretim Genel Müdürü Halil İbrahim Topçu, bu yarışma iznini onayladı. 11 Şubat’taki yarışma 71 ilde MEB’e bağlı okullarda düzenlendi.

Arasında tablet, bisiklet, çeyrek altının da bulunduğu bin 300 farklı ödülün verileceği belirtilen sınavda, en iyi dereceyi yapan 2’si öğrenci 5 kişi umreye gönderilecek. ÖSYM’nin düzenlediği sınavlardaki formata benzer formatta düzenlenen 4 kategoride yapıldı. Vakfın sitesinde yayınlanan bilgilere göre kategoriler şu şekilde belirlendi:

1. Kategori: (4. ve 5.sınıf öğrencileri)

2. Kategori: (6.-7. ve 8. sınıf öğrencileri)

3. Kategori: Lise Öğrencileri (9.- 10. - 11. ve 12.sınıf) ile Örgün Eğitimde okumayıp 2008 ve sonrası doğumlu olanlar

4. Kategori: Diğer (Belirtilen Eğitim Durumları Dışında)


Haber Kaynağı : Ercan Küçük

diyarbakır Hizbullah HÜDA PAR Milli Eğitim Bakanlığı Peygamber Sevdalıları Derneği pankart Platform Şeriat Şeyh Said