Erzincan Valisi Aydoğdu'dan siyanür sızıntısı iddialarına açıklama

Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, İliç'teki maden ocağında yaşanan toprak kaymasına ilişkin bölgede gazetecilere açıklamada bulundu. Aydoğdu, tüm ekiplerin olay yerinde olduğunu söylerken Fırat Nehri'ne bir siyanür sızması durumu olmadığını belirtti.

Erzincan Valisi Aydoğdu'dan siyanür sızıntısı iddialarına açıklama

Aydoğdu, maden ocağındaki toprak kaymasına ilişkin açıklama yaptı. Aydoğdu, siyanür iddialarına ilişkin "Şu anda bir sızma söz konusu değil. Olsa bunu size açıklarız. Fırat Nehri'ne sızma söz konusu değil" dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı da "Toprak kayması sırasında akan malzemenin Fırat Nehri'ne ulaşmasının engellenmesi amacıyla Sabırlı Deresi'nin Fırat Nehri'ne ulaştığı menfezin kapaklarını kapattırdık" açıklaması yaptı.

Doğru bilgiler için vatandaşların resmi kaynaklara itibar etmesini isteyen Aydoğdu, şöyle konuştu:

"Şu anda önemli olan bu toprak altında kalan vatandaşlarımıza hızlı bir şekilde ulaşıp, onları sağ salim çıkarmak. Onun için biz gerekli tüm bilgileri vereceğiz. Bakın toprak diyoruz, biz gittik bütün arkadaşlarımızla hem sağ taraftaki hem de sol taraftaki toprak kaymasını gördük.

Şu anda bütün arkadaşlar ölçümleri yapıyorlar. Ankara'dan ekipler yola çıktı geliyorlar. Şu anda bizim için en önemli olan toprak altında kalan vatandaşlarımızı sağ salim çıkarmak. Bu konuyla ilgili bütün ekiplerimiz burada. 

Biz olayın olduğu anda buradaydık. Sayın İçişleri Bakanımız her 10 dakikada bir bilgi alıyor. Cumhurbaşkanımız Mısır'dan aradı, bilgi arz ettik. Bütün arama kurtarma ekipleri burada. Canla başla çalışıyoruz, gayret ediyoruz. Bir eksik, kusur varsa devlet zaten bunun gereğini mutlaka yapar ama şu anda en önemli önceliğimiz toprak altında kalan vatandaşlarımıza bir an önce ulaşmak."

"SIZMA SÖZ KONUSU DEĞİL"

Vali Aydoğdu, ilerleyen zamanlarda yine açıklama yapacağını belirterek, siyanür iddialarına dair "Şu anda bir sızma söz konusu değil. Olsa bunu size açıklarız. Fırat Nehri'ne sızma söz konusu değil. Toprak kayması oldu, yani bu toprak kayması dışında herhangi bir problem yok. Bütün ekipler geliyor, buradaki bütün kontrolleri yapacaklar" dedi.

BAKANLIK: MENFEZİN KAPAKLARINI KAPATTIRDIK

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'ndan da yapılan açıklamada "Toprak kaymasının hemen ardından Bakanlığımız Merkez ve İl Müdürlüğümüz Denetim Ekiplerini bölgeye ivedilikle sevk ettik. Toprak kayması sırasında akan malzemenin Fırat Nehri'ne ulaşmasının engellenmesi amacıyla Sabırlı Deresi'nin Fırat Nehri'ne ulaştığı menfezin kapaklarını kapattırdık" denildi.


Haber Kaynağı : AA

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İçişleri bakanı İklim değişikliği maden ocağı itibar

İlgili Haberler