Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
36,0060
Dolar
Arrow
32,9969
İngiliz Sterlini
Arrow
42,8443
Altın
Arrow
2569,0000
BIST
Arrow
11.139

Mossad ajanının gizli ortağı belli oldu

İsrail İstihbarat Servisi Mossad'ın yönlendirmesiyle ailesiyle birlikte Avrupa'nın dört bir yanındaki vatandaşları takip edip haklarında özel bilgi topladığı gerekçesiyle tutuklanarak cezaevine gönderilen Ersin Tumlucalı'nın gizli ortağı belli oldu.

Mossad ajanının gizli ortağı belli oldu

Geçtiğimiz günlerde ajan Ersin Tumlucalı'nın İsrail İstihbarat Servisi MOSSAD'a çalıştığı belirlenince tutuklanmıştı. 

Şirketin genel müdürü Ahmet Ersin Tumlucalı'ydı. Ancak asıl gizli patron kendisini kimi zaman danışman, kimi zaman ise yatırımcı olarak tanıtan Matthias Willenbrink'ti.

Tüm bilgiler Willenbrink tarafından Tumlucalı'ya 'Protonmail' ismi verilen uygulama üzerinden geliyordu. Şirketin Almanya adresi ise Königs Wusterhausen şehrine bağlı, yaklaşık 4 bin 500 nüfuslu Zernsdorf köyüydü.

Willenbrink, geçtiğimiz yıl İstanbul'da Filistinlileri takip edip MOSSAD'a rapor verdiği gerekçesiyle gözaltına alınan Özel Dedektifler Derneği Kurucu Başkanı İsmail Yetimoğlu'yla da iş birliği halindeydi.

Uluslararası özel dedektif okulunun aynı zamanda dekanları arasında yer alan Willenbrink dünyanın dört bir tarafından gelen öğrencilere dedektiflik dersleri veriyordu.

"JORG" KOD ADLI MOSSAD AJANIYLA TANIŞTIRILDI

Şirket ilk casusluk faaliyetine 2011 yılında başladı. İddiaya göre Almanya'da yaşayan Matthias Willenbrink, gizli ortağını ilk iş olarak Belçika'da bir avukatın yanında çalışan "Jorg" kod adlı bir Mossad ajanıyla tanıştırdı.

Willenbrink, tanışmanın ardından aradan çekildi. İkili görüşmelerini e-posta ve Skype üzerinden devam etti. Jorg kod adlı Mossad ajanı daha sonra Tumlucalı'yı diğer bir ajan olan "Gavin" ile tanıştırdı.

GİZLİ ORTAK

Tumlucalı, çevresindekilere kendisini Almanya'dan kesin dönüş yapmış bir emekli olarak tanıtsa da 25 Ocak 2010 yılında İstanbul Kadıköy'de bir apartman dairesinde Axom İnternetional Araştırma ve Danışmanlık Hizmetleri adı altında bir şirket kurdu.

Şirketin ortağı ise Dünya Dedektifler Birliği Başkanlığı'nı da yürüten Matthias Willenbrink'di.

Şirket sigortacılık hizmeti veriyor gibi görünse de faaliyet alanlarında yatırım piyasa araştırmalarının yanı sıra işletmelerin, bankaların veya yurt içi ve yurt dışı diğer gerçek tüzel kişilerin talebi doğrultusunda her türlü araştırma, incelme, raporlama gibi konularda faaliyette bulunmak olarak belirlemişti.

CASUSLUK FAALİYETİ BAŞLADI 

Tumlucalı, 1 Şubat 2017 tarihinde Almanya'nın Frankfurt şehrine giderek Gavin'le bir çin lokantasında bir araya geldi. Tunlucalı'nın bir Gürcistan vatandaşını takip etmesi istendi.

Ahmet Ersin Tumlucalı yanına eşi Benan Tumlucalı, üvey kızı Dila Sultan Şimşek, oğlu Erkan Tumlucalı ve baldızı Berna Çetin'il alarak Gürcistan'a tatil maksatlı gidiyor gibi yola çıktı. Casus aile, takip edilmesi istenilen kişi ile aynı otele yerleşti. Şahsın, kumarhanede kumar oynarken çekilmiş görüntüleri Mossad'a servis edildi.

300 BİN EURO ALDI

Mossad, casusluk faaliyetlerinin ödemelerini ise şirketin gizli ortağı Matthias Willenbrink üzerinden gönderiyordu. 2011-2014 yılları arasında Axom Uluslararası Araştırma ve Danışmanlık Hizmetleri Şirketi'nin banka hesabına, 2014-2019 arasındaki ödemeler ise Ahmet Ersin Tumlucalı'nın eşi Benan Tumlucalı'nın banka hesaplarına aktarıldı. Şirket ve Benan Tumlucalı'nın hesaplarına casusluk faaliyetleri için 300 bin Euro aktarıldı.

Liderliğini sigorta şirketi sahibi Ahmet Ersin Tumlucalı'nın yaptığı casusluk şebekesinin 6'sı "Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme" suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.Haber Kaynağı : 12punto

Mossad Esin Tumlucalı Matthias Willenbrink