Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
34,9385
Dolar
Arrow
32,5064
İngiliz Sterlini
Arrow
40,8451
Altın
Arrow
2441,0000
BIST
Arrow
10.087

Dünya rekoru kırıldı: Kami Rita, Everest'in zirvesine tırmandı

Nepalli dağcı Kami Rita, dünyanın en yüksek noktası Everest Dağı'nın zirvesine 29. kez ulaşmayı başararak dünya rekoruna imza attı.

Dünya rekoru kırıldı: Kami Rita, Everest'in zirvesine tırmandı

Nepalli dağcı Kami Rita, Everest Dağı’nın zirvesine 29’uncu kez tırmanarak dünya rekoru kırdı.

BBC'nin haberinde, 8 bin 848 metre yüksekliğindeki zirveye ilk kez 1994'te çıkan 54 yaşındaki Rita'nın, yeni tırmanışıyla kendi rekorunu kırarak "Everest zirvesine en çok çıkan insan" ünvanını elinde tuttuğu belirtildi.

Nepal'in ev sahipliği yaptığı dünyanın en yüksek noktası Everest Dağı'nın zirvesine 29. kez tırmanmayı başaran Rita'nın "Everest adam" olarak tanındığı ifade edildi.

Nepalli sherpa (yerli rehber) Rita'nın yeni tırmanışıyla dünya rekoruna imza attığı vurgulanarak, yıllardır turist rehberi olarak görev yaptığı kaydedildi.

GEÇEN YIL 18 DAĞCI YAŞAMINI YİTİRMİŞTİ

Everest Today sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, Kami Rita ile aynı gün İngiliz dağcı Kenton Cool'un da kendi rekorunu kırdığını bildirildi.

Paylaşımda, Cool'un da "yabancı dağcı" olarak kendi rekorunu kırdığı ve 18. kez Everest'in zirvesine ulaşmayı başardığı aktarıldı.

Nepal'in, nisan-haziran döneminde devam edecek tırmanış sezonu kapsamında 414 dağcıya Everest izni verdiği bilgisi paylaşıldı.

Geçen yıl 600'den fazla dağcı, Everest'in zirvesine tırmanmayı başarırken 18 dağcı hayatını kaybetmişti.


Haber Kaynağı : 12punto