Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
34,9385
Dolar
Arrow
32,5064
İngiliz Sterlini
Arrow
40,8451
Altın
Arrow
2441,0000
BIST
Arrow
10.087

Panjurumun uçtuğu gün!

Sabah evden çıktığımda hava günlük güneşlikti. Panjurlardan biri yarı kapalıydı. Belgeselimin gösterildiği etkinliğin ortasında telefonum çaldı. Apartman görevlimiz “panjurunuz uçtu” dedi!

Antalya’daki fırtına koskoca panjuru söküp atmış, sokağın ortasına fırlatmış. Kanım dondu. Neyse ki o an sokakta kimse yoktu, kazaya sebep olmadı. Bana panjurun kırılan, sokağa dağılan parçalarını toplamak kaldı.

Bu yazı yazılırken Antalya’daki fırtınanın hızı saatte 118 kilometreye ulaştı.

Aşırı hava olayları “Yeni Normalimiz” oldu. Gözümüzün önünde dünya değişiyor. Küresel iklim krizinin etkilerini şaşırarak izliyoruz. Antalya’da, İzmir’de hortumlar görülüyor. İstanbul’un orta yerinde toprak kayıyor.  

Bugün şiddetli rüzgâr Konyaaltı’ndaki bazı ağaçları devirdi.  Dev dalgalarla oynamak isteyen iki  genç son anda boğulmaktan kurtarıldı. Yaz sezonuna hazırlık yapan işletmelerin şemsiyeleri, şezlongları denize uçtu. Mahalledeki dut ağacının bir kısmı, sokakta park halindeki aracın üzerine yıkıldı!

Küresel iklim krizinin etkileri artık “Yeni Normalimiz!”. Dünyayı tüketme hızımız, dünyanın kendini yenileme hızını çoktan geçti. İnsanoğlunun atmosfere saldığı sera gazları, bu gazların atmosferdeki yoğunluğu, milyonlarca yıldır görülmemiş seviyeye ulaştı. Küresel ısınma eşiği 1.5 santigrat dereceyi aştı. Dünyanın Sanayi Devrimi’nden sonraki en sıcak dönemini yaşıyoruz. Yerküre, rekor oranda su seviyesi artışı ile karşı karşıya.

Atmosferi ve doğayı tahrip eden alışkanlıklarımızdan  vazgeçmezsek,  iklim krizinin ölümcül sonuçlarıyla karşı karşıya kalacağız. Ve belki insanlık da soyu tükenecek canlılar arasında yer alacak.

Bilinçsizce  tükettiğimiz suyun, havanın, dünyamızın tüm sorumluluğu çocuklarımızın omuzlarında bir yük olacak. Belki de bu yüzden İklim Değişikliği birçok ülkenin eğitim müfredatına alındı. Batılı ülkelerin çocukları, erken yaştan itibaren çevre bilinci farkındalığı ile yetişiyor. Ya Türkiye’nin çocukları?

Ya biz? Ne kadar bilinçliyiz?

Günlük hayatımızda yaptığımız herşeyin gezegeni etkilediğini biliyor muyuz? Bir dilim peynir yediğimizde 90 litre suyu tükettiğimizi, çürük bir avokadoyu çöpe attığımızda 700 litre suyu çöpe attığımızın farkında mıyız? Bir porsiyon köfte yerken, sığıra verilecek samanın üretimi için, 3500 litre su harcandığını, Elimizi, yüzümüzü yıkadığımızda 4 lt su harcadığımızı, sifonu çektiğimizde 15 lt su tükettiğimizi biliyor muyuz? Bulaşıkları elde yıkadığımızda 103 lt, makinede yıkamayı tercih ettiğimizde sadece  9lt su harcıyoruz.

Ölçemediğimiz, farkında olmadığımız bir şeyi kontrol altına almamız  çok zor. Bu nedenle günlük hayatımızdaki faaliyetlerimizin atmosfer üzerindeki ekilerini Karbon Ayak İzi ve Su Ayak İzi olmak üzere iki değer üzerinden ölçüyoruz. Antalya’yı saatte 118 km hızla sallayan fırtınada, Su Ayak İzi’mi ölçtüm. Panjurumun uçtuğu gün, radikal kararlar aldım.

Size de öneririm… Aldığım kararlar gelecek pazar yazısının konusu olsun.

Fırtınasız günler dileğiyle, kalın sağlıcakla…