Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
Aşağıdaki tarih aralığında yayınlanmış haberleri bul
ve ve
ve ve
ve ve
Temizle
Euro
Arrow
34,9385
Dolar
Arrow
32,5064
İngiliz Sterlini
Arrow
40,8451
Altın
Arrow
2441,0000
BIST
Arrow
10.087

BOP nedir, ne değildir?

BOP yani Büyük Ortadoğu Projesi adı ile Türkiye’de konuşulan olgu aslında çok da bilinmemektedir. Kimileri 2001 yılında ABD’de İkiz Kulelerin vurulmasından, kimileri 2004 yılı Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) G8 Zirvesi’nde ortakları ile yaptığı toplantıdan BOP’u başlatmaktadır. Oysa BOP, çok daha derin bir projedir. 

Türkiye’de BOP, şimdiki Cumhurbaşkanımızın 2004 yılındaki açıklamaları ile gündem olmuştu. 28 Temmuz 2004’te dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, “Şu anda demokratik ortak olarak Geniş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Projesi içinde, bu projenin eş başkanları olarak Türkiye, İtalya ve Yemen yer alıyor. Bu ülkelerle demokrasi, özgürlükler, egemenlik ve ekonomik kalkınma konularında gelişimleri izleyeceğiz. Elimizden ne geliyorsa. Elimizden ne geliyorsa, bunu bölge barışı için, bölgenin refahı ve mutluluğu için yerine getirme gayreti içinde olacağız.” dedi. Bu şekilde Türkiye Cumhuriyeti Başbakanının BOP eş başkanı olduğunu öğrendik. O dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın BOP ile açıklamalarına ise Google’da yapılacak küçük bir araştırma ile herkes ulaşabilir. 

Bana göre BOP aşağıda açıklayacağım üzere ABD’nin dünyayı kukla gibi oynattığının delilidir. Asıl adı “Genişletilmiş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesi’nin Müşterek Bir Gelecek ve İlerleme İçin Ortaklığı”dır. Aslında bu projenin başlangıcı ABD’de Pensilvanya eyaletinde 1859 yılında ilk petrol çıktığı tarihe kadar gider. 

Ancak güncel olarak 21 yıl önce 2003 yılında ABD Başkanı George W. Bush’un güvenlik danışmanı Condoleezza Rice’ın “Fas’tan, Basra Körfezi’ne kadar Ortadoğu’da bulunan 22 Devlet’in rejiminin, sınır ve haritaları değişecek” diye ifşa ettiği devam eden bir projedir. 

Bir sonraki hafta BOP projesinin ayrıntılarından bahsedeceğiz. Bugün, bu yazımızda sadece tanımı veriyoruz. Bir sonraki yazımız açısından şu ön bilgileri verelim, bugün Hamas’ın 7 Ekim 2023 tarihinde İsrail’e saldırması da, İsrail’in Şam’daki İran Konsolosluğu’nu bombalaması da, geriye dönük olarak Mısır, Irak ve Suriye’nin bölünmesi de BOP Projesi’nin içerisindedir. Ülkemizde BOP, siyasiler tarafından ne kadar doğru anlaşılırsa Türkiye’nin emperyalizm karşısında “tam bağımsız Türkiye” mücadelesi daha sağlıklı yürütülebilecektir.